Uwaga: przeglądasz tę stronę na urządzeniu o niewielkim ekranie (szerokość < 640px). Niektóre zamieszczone w artykule ilustracje i animacje mogą stać się nieczytelne po dopasowaniu ich do rozdzielczości tego ekranu.
Yestok.pl
Jerzy Moruś
© Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystanie całości serwisu lub jego fragmentów bez pisemnej zgody autora zabronione.
Writer. Kursor bezpośredni
Opracowanie powstało w oparciu o wersję programu istniejącą w trakcie jego pisania, Libre Office: 5.1.6, Apache OpenOffice: 4.1.3.
Jedną z funkcjonalności edytora Writer, stosunkowo słabo znaną, jest możliwość pracy w trybie kursora bezpośredniego. Kursor bezpośredni to sprzężony ze zwykłym kursorem (wskaźnikiem) myszki dodatkowy symbol informujący o tym, że myszką można bezpośrednio na ekranie wyznaczyć położenie kolejnego fragmentu tekstu. Czasami bywa tak, że podczas pisania opracowania chcemy rozpocząć pisanie w innym miejscu strony i aby to zrealizować naciskamy klawisze ENTER, TAB i ewentualnie spację w celu ustalenia tego miejsca. Praca w trybie kursora bezpośredniego zwalnia nas z tego sposobu postępowania.
Zacznę od tego, że tryb pracy z kursorem bezpośrednim można włączać i wyłączać. Kiedy ten tryb pracy jest włączony to pojawi się dodatkowy symbol, symbol kursora bezpośredniego. Symbol ten pojawia się tylko wtedy gdy tryb kursora bezpośredniego może zostać użyty. Tym symbolem może być jeden trzech pokazanych na ilustracji poniżej.
Po lewej stronie ilustracji znajduje się symbol nazywany lewostronnym, w środku – centrujący i po prawej stronie – prawostronny. Kliknięcie lewym przyciskiem myszki powoduje ustawienie kursora tekstowego w miejscu wskazywanym przez kursor bezpośredni co pozwala na rozpoczęcie pisania od tego właśnie miejsca. Rodzaj wyświetlanego symbolu zależy od opcji z jaką działa tryb kursora bezpośredniego.
Dostępne są cztery opcje:
- Wyrównywanie akapitu.
Przy tej opcji kursor bezpośredni przyjmuje jeden z trzech przedstawionych symboli, a konkretny wyświetlany symbol i jego położenie zależy od tego, w którym miejscu między lewym a prawym marginesem strony znajduje wskaźnik myszki. Kliknięcie lewym przyciskiem myszki spowoduje ustawienie kursora tekstowego w miejscu wynikającym z kształtu i położenia kursora bezpośredniego. A więc na lewym marginesie, co odpowiada pisaniu z wyrównaniem do lewej strony, na środku wiersza, co odpowiada pisaniu z wyrównaniem do środka wiersza lub przy prawym marginesie, co odpowiada pisaniu z wyrównaniem do prawej strony. Kursor bezpośredni przy tej opcji znajduje się zawsze na jednej z trzech wspomnianych pozycji wyznaczanej na podstawie położenia kursora myszki. - Lewy margines akapitu.
Przy tej opcji symbol kursora bezpośredniego nie zmienia się i zawsze ma kształt symbolu lewostronnego, poza tym podąża za kursorem myszki. Kliknięcie myszką w wybranym miejscu ustawia w miejscu kursora bezpośredniego lewy margines akapitu i wyrównuje ten akapit lewostronnie. - Tabulatory.
Przy tej opcji kursor bezpośredni także ma kształt symbolu lewostronnego i podąża za kursorem myszki skokowo o przeskok tabulatora. Kliknięcie myszką wstawia tyle znaków tabulacji ile jest potrzebnych do osiągnięcia zaznaczonej pozycji. Jednak kiedy wskaźnik myszki znajdzie się dokładnie w środku między marginesami, symbol kursora bezpośredniego zmienia się na centrujący, a na końcu wiersza na prawostronny, i kliknięcie myszką w takiej sytuacji jest równoważne użyciu opcji „Wyrównanie akapitu”. Dokładność pozycjonowania nowego tekstu wynika z położenia tabulatorów. Należy zwrócić uwagę na to, że zmiana położenia tabulatorów dokonana w przyszłości może zmienić układ tekstu - Tabulatory i spacje.
To ostatnia możliwa opcja. Jest bardzo podobna do opcji „Tabulatory” z takim uzupełnieniem, że brakującą do wyznaczonego miejsca przestrzeń uzupełnia znakami spacji. Pozwala to na dokładne wskazanie położenia początku kolejnego tekstu. Tutaj także pozycja środkowa oraz skrajna prawa oddziałuje tak jak „Wyrównanie akapitów”.
Za włączanie i wyłączanie trybu kursora bezpośredniego oraz ustalanie opcji odpowiada okienko dialogowe otwierane po wybraniu sekwencji: „Narzędzia – Opcje... – Writer – Pomoc w formatowaniu” pokazane poniżej:
To okienko jest najwygodniejsze do ustawiania opcji trybu kursora bezpośredniego. Włączanie i wyłączanie tego trybu tą metodą jest jednak uciążliwe. Dlatego istnieje polecenie – i związana z nim ikonka – które można dodać do swojego paska narzędziowego. Polecenie należy odnaleźć w kategorii „Opcje”. W LibreOffice nazywa się ono „Przełącz tryb kursora bezpośredniego” a w Apache OpenOffice: „Włącz/Wyłącz kursor bezpośredni”. Jak dodać nowe polecenie do wybranego paska narzędzi opisałem w opracowaniu „(x)Office. Paski narzędziowe pakietu. Tworzenie nowych, modyfikowanie istniejących”.
Oddziaływanie kursora bezpośredniego jest możliwe tylko w obszarach, które nie zawierają żadnego tekstu, a więc w akapitach zawierających wyłącznie znaki ENTER, w ostatnich wierszach akapitu po występującym w nich znaku końca akapitu, oraz w niezajętej przestrzeni strony. Tylko w tych miejscach pojawi się symbol kursora bezpośredniego. W obszarze pustym, kliknięcie myszką spowoduje najpierw dodanie tylu pustych akapitów ile będzie potrzebnych aby osiągnąć wymagany wiersz na stronie a następnie w zależności od ustawionej opcji zostanie ustawiony kursor tekstowy.
Jeżeli w dokumencie kliknięto kursor bezpośredni i nie wpisano niczego w ustalonym miejscu, to kliknięcie tym kursorem w innym miejscu anuluje poprzedni wybór. Ponadto, jeśli kolejne kliknięcie wystąpi na końcu dokumentu w miejscu poprzedzającym ostatni pusty akapit utworzony w trybie kursora bezpośredniego, to poprzedzające akapity zostaną usunięte. Nie zostaną usunięte puste akapity samodzielnie utworzone na końcu dokumentu przy pomocy klawisza ENTER.